Gå til sideindhold

KUNSTTUR - Til HuskMitNavns univers på Kastrupgårdsamlingen

Tilmeld dig eller via

En tur i HuskMitNavns univers på Kastrupgårdsamlingen

 

Vi har været så heldige på tegneholdet at kunne skaffe nogle ekstra pladser til en privat omvisning af særudstillingen ”MED TRYK PÅ - HuskMitNavn” på Kastrupgårdsamlingen her i marts måned.

 

Udstillingen er det største tilbageblik/retrospektrum omkring kunstneren, tegneren og hverdagssatirikeren HuskMitNavns grafiske arbejde, skabt i samarbejdet med kunstneren selv.

 

HuskMitNavn afspejler oftest hverdagen ved at hylde dens helte, arketyper, situationer og daglige gøremål i sine værker.

 

I denne total installation af en udstilling er der også et tegnerum, som jeg tænker vi kan udforske bagefter, hvis der er tid til det.

 

Da det bliver lidt af en helaftenstur, så husk endelig noget at spise og drikke, samt noget I kan hygge jer med f.eks. frugt, slik eller snacks.

 

 


 

Det vil også være en god idé, hvis man har at tage lidt tegnegrej med selv.

 

Så hvis dette lyder som noget for dig, så meld dig endelig til hurtigst muligt, da der kun er nogle få pladser ledige.

 

.::Praktisk information::.

Turdato

Onsdag den 12. marts 2025

 

Mødetid

16:00 ved den store trappe tæt på 365 butikken og Køge st.

 

Hjemkomst

Kl. 20:40-21:00 på Køge st.

 

Underviser

Rasmus

Simon (muligvis)

 

Tilmelding senest

Søndag den 9. marts 2025

 

Max tilmeldinger

15 billetter (inkluderet tegneholdet)

 

Pris

Gratis

KUNSTTUR - Til HuskMitNavns univers på Kastrupgårdsamlingen
Onsdag den 12. marts 2025 kl. 16:00 - 21:00
Info
#1.860
Ons. 16:00-21:00
Dato
12. marts 2025
1 undervisningsgang
Aldersgruppe
Fra og med 6 år
Maks. elever
15
Tilmelding fra
6. marts 2025
Tilmeldingsstatus
Åbent for tilmelding

Mødetider
Vis
Tilføj til kalender Tilføj til kalender

Undervisere
- Rasmus Niclas Rose Nielsen
Tilmeld dig eller via
Apricore logo